Pencereler, Mahremiyet, Dikizleme

2019 - Devam Ediyor

Pencereler çift taraflı görme unsurlarıdır. Pencerenin varlığı bize ışıkla birlikte bakışları da beraberinde getirmektedir. Hatta bu bakışa göre perde seçimi, eşya dizimi yapıldığı da çok olur. Hem gözetlemeye hem de gözetlenmeye yararlar. Hem içeriden dikizleyebilir hem dışarıdan dikizleyebilir ve aynı şekilde de dikizlenebiliriz.

Özel alanı sınırlayan duvarlardaki bu delikler merakımızı; yani sınırların ötesindekini bilme isteğini de berberinde getirir. Ötekinin ne yaptığını bilme ve görme arzusunu. Başkalarını da bilerek bir tür egosal tahakküm kurma isteğini. Bu arzunun beraberinde getirdiği dikizleme ve dikizlenme durumu da kimi zaman bir tehdit unsuru kimi zamansa erotik bir isteğe uzanan çift taraflı bir eylemdir.

Bu dikizleme kentteki ruh halimizi etkilemektedir. Örneğin camı açık bir evin önünden geçerken içeriyi merak eder ancak bakarsak dikizci olacağımızı düşünmekten de kendimizi alamayız. Bu arada kalmışlık bir stres unsurudur. Bunu mağaza vitrininde kendimizi izlerken de yaşarız. Ya da ev içerisinde perdeyi açmak bile kimi zaman bir stres kaynağıdır çünkü karşı camdaki komşu da perdeleri açmış olabilir ve karşılıklı dikiz başlar...